Football_2013

Athletics - Season 2016-2017
 

MCH Athletics is part of the Texas Christian Athletic Fellowship (TCAF). We have a six-man football team, boys and girls basketball teams, volleyball and track teams.

For more information about the MCH athletics program or to inquire about scheduling a game or scrimmage, please contact Matt Rodgers, MCH Athletic Director.

Keep up with our game results by checking this page. Go Bulldogs!

Football: Varsity
Football: Junior Varsity
Volleyball: Varsity
Basketball (Boys)
Basketball (Girls)
Track and Cross Country
Golf

Football: Varsity

Date Time Opponent (*=District) Location Score   Season Record
Aug. 12 6pm  Scrimmage 1: Abbott/Live Oak Home     
Aug. 19 6pm  Scrimmage 2: Mt. Coolidge/Mt. Calm  Coolidge     
Aug. 25 7pm Vanguard Parkview L 25-70 0-1
Sept. 1 6pm St. Pauls Prep Arlington L 20-66  0-2
Sept. 9 7:30pm Live Oak Home W 32-31 1-2
Sept. 16 7:30pm Nazarene Christian Home W 55-48 2-2
Sept. 23 7:30pm Oakwood Oakwood W 59-50 3-2
Sept. 30 7:30pm *McKinney Cornerstone McKinney W 72-24 4-2
Oct. 6 6pm *Inspired Vision Home W 51-30 5-2
Oct. 14 7:30pm *Dallas Academy (Homecoming)  Home W 48-0 6-2
Oct. 22 2pm *Wylie Prep Wylie L 46-48 6-3
Oct. 28 7:30pm Williamson County Cedar Park  W (forfeit) 7-3
Nov. 4 7:30pm QUARTER-FINALS vs Westlake Academy Home W 38-22 8-3
Nov. 12 2pm SEMI-FINALS vs Lucas Christian Avalon L 74-49 8-4
Nov. 19 TBD STATE CHAMPIONSHIP Springtown    

Click here for a printable schedule

Back to top

 

Football: Junior Varsity

Date Time Opponent Location Score Season Record
Aug. 25 6pm Coolidge Home    
Sept. 1 -- OPEN      
Sept. 8 6pm Vanguard Home    
Sept. 15 6:30pm  Williamson County Home    
Sept. 22 5:30pm Mount Calm Mount Calm    

 Back to top

 

Volleyball: Varsity

Date Time Opponent Location Score Season Record
Aug. 16 6pm Mt. Calm (JV) MCH W 3-0 1-0
Aug. 18 6pm Centex Chargers MCH L 0-3 1-1
Aug. 26 4pm Mt. Calm (JV) Mt. Calm W 3-0 2-1
Aug. 30 5pm Buckholts Buckholts L 2-3 2-2
Sept. 1 6pm Chisolm Trail MCH L 0-3 2-3
Sept. 6 6pm North Dallas Dallas W 3-2 3-3
Sept. 8 5pm Dallas Academy Dallas W 3-0 4-3
Sept. 13 6pm Newman MCH L 0-3 4-4
Sept. 15 6:30pm Wylie Prep Wylie L 0-3 4-5
Sept. 20 6pm Lucas Christian Lucas L 0-3 4-6
Sept. 22 6pm UME Prep MCH L 0-3 4-7
Sept. 27 6pm Chisolm Trail Keene L 0-3 4-8
Sept. 29 6pm North Dallas MCH W 3-0 5-8
Oct. 4 5pm Dallas Academy MCH W 3-0 6-8
Oct. 6 6pm Newman Newman L 0-3 6-9
Oct. 11 6pm Wylie Prep MCH L 0-3 6-10
Oct. 13 6pm Lucas Christian MCH L 0-3 6-11
Oct. 18 4:15pm UME Prep UME Prep L 0-3 6-12
TBA TBA Playoffs TBA    
TBA TBA Playoffs TBA    
TBA TBA State Tournament TBA    

Click here for a printable schedule

Back to top

  

Basketball - Boys: Varsity

Date Time Opponent Location Score Season Record
Nov. 29 7:30pm Walnut Springs MCH W 63-28 1-0
Dec. 1 11am/3:30pm Nazarene/Blooming Grove Blooming Grove W 41-40; L 76-47 2-1
Dec. 2 11am/5pm Texas Wind; Blum Blooming Grove W 58-49; W 53-50 4-1
Dec. 3 TBD Frost  Blooming Grove L 55-50 4-2
Dec. 6 7:30pm Mount Calm Mount Calm W 74-27 5-2
Dec. 8-10 TBD Hillsboro Tournament Hillsboro L 81-34; L 65-29; L 62-17 5-5
Dec. 13 6:15pm Calvert MCH L 71-25 5-6
Jan. 3 6:30pm Chisolm Trail MCH W 73-72 6-6
Jan. 6 7:30pm Meyer Meyer L 41-36 6-7
Jan. 10 6:30pm Moody MCH W 43-29 7-7
Jan. 13 7:30pm Inspired Vision Dallas L 52-41 7-8
Jan. 17 7:30pm Newman International Arlington L 70-49 7-9
Jan. 19 7:30pm Chisolm Trail Keene W 68-66 8-9
Jan. 24 7:30pm Rapaport MCH W 48-45 9-9
Jan. 27 TBD TBD TBD    
Jan. 31 6:30pm Inspired Vision MCH W 46-26 10-9
Feb. 3 6:30pm Newman International MCH L 52-47 10-10
Feb. 7 TBD TBD TBD    
Feb. 10 TBD Quarterfinal TBD    
Feb. 17 TBD Semi-Final TBD    
Feb. 24-25 TBD State Championship TBD    

Season 2016 record: 14-6

 Back to top

 

Basketball - Boys: Junior Varsity

Date Time Opponent Location Score Season Record
Nov. 29 5pm Walnut Springs MCH W 28-18 1-0
Dec. 5 5:30pm Live Oak MCH W 40-31 2-0
Dec. 6 6:15pm Mount Calm Mount Calm W 42-4 3-0
Dec. 13 5pm Calvert MCH W 45-39 4-0
Jan. 9 6pm Riesal Riesal    
Jan. 10 5pm Moody MCH    
Jan. 23 5:30pm Riesal MCH    
Jan. 24 5pm Live Oak MCH    


 Back to top

 

Basketball - Girls

Date Time Opponent Location Score Season Record
Nov. 15 6pm Centex Chargers MCH W 41-40 1-0
Nov. 29 6pm Walnut Springs MCH L 51-33 1-1
Dec. 1-3 TBD Avalon Tournament Avalon L 38-16; W 35-22; L 38-16 2-3
Dec. 6 5pm Mount Calm Mount Calm W 62-15 3-3
Dec. 9 5pm Covington Covington L 33-27 3-4
Jan. 3 5pm Chisohlm Trail MCH L 47-29 3-5
Jan. 6 6pm Meyer Meyer L 67-34 3-6
Jan. 13 5:30pm Inspired Vision Dallas L 41-39 3-7
Jan. 17 6pm Arlington Newman Arlington W 48-30 4-7
Jan. 19 6pm Chisholm Trail Keene L 57-35 4-8
Jan. 24 6pm Rapaport MCH L 49-38 4-9
Jan. 31 5pm Inspired Vision MCH W 40-32 5-9
Feb. 3 5pm Arlington Newman MCH W 57-38 6-9
Feb. 7 6pm Centex Chargers MCH    
Feb. 10 TBD Quarterfinal TBD    
Feb. 17 TBD Semifinal TBD    
Feb. 24-25 TBD State Tournament TBD    

Season 2016 Record: 0-13

 Back to top

 

Track and Field/Cross Country

Date Time Meet Location Results
March 2   Hico Invitational Hico H.S. Christian-2nd (100m); SirDauntrell-2nd(long jump); boys 4x100-6th; boys 4x200-5th; Dathan-5th (3200m)
March 23   Riesel Relays Riesel H.S. Damonte-5th(200m); boys 4x100-5th; Justine-1st (100m), 4th (200m); girls 4x200-5th
March 30   Zebra Relays Grandview H.S. Justine-1st in 100m & 200m; 4x200m relay - 6th
April 8   District Meet All Saints H.S. (Fort Worth) Boys: 100M: Christian - 2nd; 110M Hurdles: Zykier - 3rd; 200M: Sirdauntrel - 1st; 3200M: Dathan - 2nd; 4x100m relay: 1st - Xavier, Sirdauntrel, Ladarian, Damante; Shot Put: Stephen - 2nd; Discus: Stephen - 2nd; Long Jump: Sirdauntrel - 3rd; Girls: 100 M: Justine - 1st; 200 M: Justine - 2nd; 400 M: Alexis - 3rd; Long Jump: Jamion - 2nd
April 22   TCAF State Meet Springtown H.S. Girls: Justine - 1st/100m, 2nd/200m; Alexis - 8th/400m; Boys: Stephen - 4th/Discus, 5th/Shot Put; SirDauntrel - 1st/200m, 4th/Long Jump; Christian - 1st/100m; Xavier, Keyon, SirDauntrel, Christian - 1st/4x100m Relay

 

 Back to top

 

Golf

Date Time Tournament Location Results
Feb. 27   Mart Invitational (Girls) Battle Lake GC, Mart, TX 116-117-117-126=476 (3rd)
Mar. 13   Brooke Hall Memorial (Boys) Battle Lake GC, Mart, TX  
Mar. 27   Teague Invitational Big Cedar Country Club, Teague, TX Girls: Emily-104, Dina-106; Boys: 105-106-107-108
Apr. 5   Iredell Invitational Squaw Valley GC, Glen Rose, TX Girls: 129-136-147-159; Boys: 3rd; 123-132-149
Apr. 18   TCAF District Oak Hollow GC, McKinney, TX Girls team:1st; 104-112-116-124; Boys: Noah-113; Julio-122
Apr. 24-25   TCAF State TBD  

 

 Back to top